PATRONÁT a MATRONÁT FESTIVALU

 

Festival TOUR má svoj matronát! Matrónkou tohto netradičného impulzu Festival TOUR je Ľubica LAŠŠÁKOVÁ! Predsedníčka  kultúrnej komisie BBSK, poslankyňa BBSK a mesta Banská Bystrica, exriaditeľka Okresného úradu v Banskej Bystrici, dlhoročná pracovníčka Slovenského Rozhlasu, avšak predovšetkým vytrvalá a neúnavná obhajkyňa všetkých druhov umenia a regionálnej kultúry v našom kraji.


 

Prvý impulz má svojho patróna! Nemohol ním byť nikto iný ako dramatik a básnik Jozef MOKOŠ, člen Krajského bábkového divadla od r. 1964 do r. 1980, ktorý stál pri zrode slovenskej národnej prehliadky Bábkarská Bystrica a spolupodieľal sa na jej formovaní. Banská Bystrica sa stala centrom prehliadky aj preto, lebo v danom období bola pod vedením dramaturga Jozefa Mokoša v nebývalej tvorivej forme. Jozef Mokoš v súčasnosti pôsobí na Katedre bábkarskej tvorby VŠMU. 

Druhý impulz má svoj matronát! Matrónkou Druhého impulzu je členka Slovenského národného divadla, herečka Jana OĽHOVÁ. Jana Oľhová  patrí  tiež dlhé roky k popredným osobnostiam Slovenského komorného divadla, je držiteľkou  významného vyznamenania Krištáľové krídlo,  pôsobí ako pedagogička na konzervatóriu v Banskej Bystrici. Prináleží k popredným interpretkám v činohernom divadle, avšak súčasne k jedným z mála osobností divadelného sveta, ktoré kontinuálne venujú svoj čas a energiu  spolupráci s alternatívnou scénou a bábkovým divadlom a tým otvárajú priestor pre emancipáciu bábkového divadla v tvorbe pre dospelých. (Jana Oľhová účinkuje v BDNR v hlavnej postave matky v inscenácii Jany Juráňovej Reality snov (r. 2011, réžia I. Škripková), ktorá dodnes priťahuje divákov do divadla.

Top