PRVÝ IMPULZ

PIATOK 30. SEPTEMBER

9.00,  BDNR, divadelná sála
LA BARACCA –  TESTONI RAGAZZI
Bologna, (IT)

R. Frabetti, B. Cappagli
Loďka a mesiac
35 min., od 12 mesiacov

Hudba:  R. Tesi
Scéna:   B. Burgio
Kostýmy: T. Eick 
Réžia:   B.Cappagli a V. Frabetti 
Hrajú:   C. Zini
 
 Divadelný súbor La Baracca v roku 1987 začal ako prvý tvoriť predstavenia pre batoľatá. Inicioval vznik profesionálnej  vzdelávacej umeleckej organizácie Small size  (v roku 2005), ktorá sa programovo zameriava na tvorbu pre deti vo veku
0 – 3 roky. Priekopníci v oblasti umenia pre najmenších sa na festivale prezentujú po prvýkrát. 
Na Bábkarskej Bystrici Tour 2016 predstaví divadelný súbor príbeh o loďke, ktorá má veľký sen. Loďka chce opustiť more a plaviť sa po mesiaci. Lietať však nevie a mesiac je veľmi ďaleko. Magický príbeh o plnení snov a tajných želaní k nám pripláva z talianskej Bologne, hlavného mesta divadla pre batoľatá. 

Vstupné: 3
V slovenčine.


11.15, TOUR, Dom kultúry Ostrý Grúň*
BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ 
Banská Bystrica (SK)

B. Schenková
Dve rozprávky na brušku: O Jurkovi s kozou a o Dobromilovi a Lenimírovi 
50 min., od 3 rokov
 

Hudba: J. Štromská
Výprava: B. Zichová
Scenár, réžia: B. Schenková
Hrajú: M. Šamajová* /E. Dočolomanská/ M. Mackurová, P. Butkovský
 
Bábkové divadlo na Rázcestí sa na Bábkarskej Bystrici TOUR 2016 prezentuje s príbehom, ktorý režírovala  herečka, režisérka, Bela Schenková, zakladateľka divadla ANPU.
Inscenácia Dve rozprávky na brušku je netradičné a súčasné spracovanie metódy, ako sa kedysi hrávalo v klasickom bábkovom divadle pre deti. Českú divadelníčku Belu Schenkovú inšpirovala predloha K. J. Erbena Jurko s kozou a staročeská ľudová rozprávka O Dobromilovi a Lenimírovi k vytvoreniu príbehu, ktoré prichádza na brušku. A to doslova! 

Vstupné: 1,50

12.15/ Pietna spomienka obetiam Krvavej nedele 1945 v Ostrom Grúni.

 

*Plánovaný odvoz hostí a hostiek festivalu, autobus bude pristavený pred BDNR o 10.00 hod. 
 15.00,  BDNR, divadelná sála 
COMPAGNIA L'ASINA SULL'ISOLA
Montecchio Emilia (IT)

K.  Janošková a P. Valli 
Očami čajok
45 min., od 2 rokov
 

Choreografia: C. Monti
Réžia, hrajú: K. Janošková, P. Valli 
 
Compagnia L'asina Sull'isola patrí k najvýznamnejším talianskym skupinám tvoriacich bábkové divadlo v kombinácii s tieňovým divadlom. 
Príbeh  Očami čajok je o dvoch čajkách, ktoré túžili lietať z mora na zem a spoznávať svet.  Poetické predstavenie o priateľstve, poznávaní sveta, mora, mesiaca, hviezd a skál. Svet vytvorený temer bez slov, z reči zvukov, hudby, pohybu tela a, samozrejme, z hier svetla a tieňov. Divadelný súbor sa predstavuje na festivale po prvý raz. 

Vstupné: 4
V slovenčine.17.00, Štátna opera  
DIVADLO JÁNA PALÁRIKA 
Trnava (SK)

A. de Saint-Exupéry 
Malý princ
125 min. s prestávkou, od 10 rokov
 
Dramaturgia a hudba: M. Geišberg
Hudobná spolupráca: I.  Liszkayová
Scéna, bábky a kostýmy: E. Farkašová
Svetelný dizajn: J. Jakabčin
Dramatizácia, preklad a réžia: P. Palik
Hrajú: T.  Vravník, K.  Tóthová, M. Beňuš, B.  Mosný, A. Vojteková, T. Mosný, S. Holečková
 
Divadlo Jána Palárika z Trnavy je činoherným divadlom. V inscenácii Malý princ  jeho tvorcovia a tvorkyne využívajú výrazné bábkové divadelné prvky. Ide o ojedinelý a zaujímavý počin prelínania žánrov, ktorým sa klasické divadlo postupne otvára alternatívnym divadelným postupom. Súbor sa na festivale predstaví po prvýkrát. 
 
Poetická bábková divadelná hra o stretnutí pilota a Malého princa v púšti. Príbeh plný hlbokých myšlienok, duchovnej symboliky a magických alegórií. Malý princ Antoine de Saint Exupéryho je reflexiou o hodnotách ľudského života, radostiach a starostiach sveta. Upozorňuje na neviditeľnú silu priateľstva, lásky a úprimnosti. 

Vstupné: 4

SOBOTA 1. OKTÓBER

9.00, BDNR, divadelná sála 
KOLIBRI SZÍNHÁZ
Budapešť (HU)

B. Kölling a kol.
Bodka, bodka, čiarka
30 min. + 30 min. hranie, od 2 rokov
 
Hudba: S. Bornai 
Scéna: K. Orosz 
Réžia: B. Kölling
Hrajú: B.Tisza, S. Ruszina, D. Nizsai, S. Bornai 
 
Kolibri Színház je veľmi populárnym maďarským divadlom tvoriacim pre deti a mládež.  Od roku 2009 je súčasťou organizácie Small size. Na festivale sa predstaví s inscenáciou, ktorú režírovala významná nemecká režisérka Barbara Kölling, osobnosť renomovaného nemeckého divadelného súboru HELIOS, ktorý patrí k špičke v tvorbe pre batoľatá.
 
Príďte sa s nami zamyslieť, čo bolo prvé. Svetlo? Voda? Svet? Loptička? Veľa loptičiek? A potom? S hlinou a tromi drevenými prútikmi vám traja herci a jeden muzikant zahrajú príbeh o tom, ako naozaj vznikol svet. Z bodky, bodky a čiarky a...

Vstupné: 3
Neverbálne.


11.15, TOUR,  kultúrny dom DIVÍN*
JANÁČKOVA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ
Brno (CZ)

Študentky ateliéru Výchovná dramatika pre Nepočujúcich 
Rozprávky
60 min., od 4 rokov
 
Scéna, kostýmy, réžia, hrajú: B. Dohnalová, N. Váňová, N. Jáňová 
Pedagogické vedenie: M. Jirásková, V. Gottwald, Z. Mikotová, A. Kratochvílová, V. Broulíková.
 
Ateliér Výchovnej dramatiky pre Nepočujúcich bol založený v roku 1992 vďaka iniciatíve prof. Mgr. Zoje Mikotovej. Jeho študentky sa na festivale uvedú so svojimi knižnými predstaveniami, ktoré majú na škole dlhoročnú tradíciu. Za pomoci gest, znakového jazyka,  svojho tela a knihy vyrozprávajú tri herečky príbehy, vďaka ktorým má publikum možnosť zoznámiť sa jednak so svetom rozprávok a jednak so svetom Nepočujúcich. 
 
Inscenácia Rozprávky je zložená z troch rozprávkových príbehov. Publikum uvidí nové spracovania známej českej rozprávky O veľkej repe, poetický príbeh O čajke a mačke a ich netypickom priateľskom vzťahu a variáciu Exupéryho príbehu Malý cestovateľ. 
 
*Plánovaný odvoz hostí a hostiek festivalu, autobus bude pristavený pred BDNR o 10.00 hod.

Vstupné:1,50


15.00,BDNR, divadelná sála
TEATR ANIMACJI 
Poznaň (PL)
 
M. Guśniowska
Bodaj to hus kopla!
55 min., od 9 rokov
 
Hudba: P.  Nazaruk
Scéna: J. Skuratova
Réžia: M. Guśniowska
Hrajú: M. Guśniowska, M. Ryl-Krystianowski, M.  A. Cyris, M.  Ryl-Krystianowska, K. Dutkiewicz
 
Marta Guśniowska, významná poľská dramatička pre deti, sa na tomto ročníku predstaví ako režisérka svojej divadelnej hry Bodaj to hus kopla!. Vo svojich hrách sa Guśniowska dotýka rozmanitých otázok nášho života, variuje témy medziľudských vzťahov, vhodne personifikované a ukryté vo zvieracom svete. Pri písaní využíva láskavý humor, vďaka čomu sú dané témy ľahšie prijímané publikom. Súbor z Poznane vystúpi na festivale po prvýkrát. 
 
Bodaj to hus kopla! je inscenácia, ktorá bola v Poľsku ocenená niekoľkými divadelnými cenami. Rozpráva príbeh o smutnej húske. Ten sa jej drží ako mokrý list na podrážke topánky počas daždivej jesene. Lenže...  Pozývame vás na pátranie po šťastí, ktoré môže zaklopať na každé dvere... Aj na tie symbolické vo svete Guśniowskej húsky.

Vstupné: 4
Slovenské titulky.


17.00, Robotnícky dom 
TEÁTRO NELINE
Budmerice (SK)
 
E. E. Schmitt, P. Dušová, D. A.  Dabek
Oskar
45 min., od 12 rokov
 
Hudba: B. E. Szczepanski
Scéna: E. Farkašová
Réžia: P. Dušová, D. A. Dabek
Hrá: P. Dušová
 
Teátro Neline je divadlo jednej herečky, principálky súboru Petronely Dušovej, ktorá sa tento raz rozhodla spracovať neľahký príbeh. Tému, čo sa vymyká repertoárovým klišé bábkových rozprávok a o ktorej treba hovoriť práve s deťmi. Teátro Neline sa na festivale predstaví po prvý raz.
 
Bábkové predstavenie Oskar rozpráva dojemný  príbeh o vysporiadaní sa človeka so smrťou. Inscenácia zdôrazňuje hodnotu  priateľstva a lásky voči blízkym. Cez postavu Oskara autorka, herečka a režisérka hľadá odpovede na tabu témy a otvára nám možnosť konfrontácie s neodmysliteľnými a nepochopiteľnými súčasťami našich životov. 

Vstupné: 4


19.00, Štátna opera 
CIRKUS MLEJN
Praha (CZ)
 
E. Brtnická a kol.
ENOLA 
50 min., od 12 rokov
 
Supervízia: S. N’Duhirahe 
Hudba: S. Abrahám
Pohybová spolupráca: M.H. Nguyen, I. Jäntti, J. Vrána
Kostým: Y. Hayashi
Koncept, choreografia, hrajú: E. Brtnická 
 
V rámci dramaturgie festivalu sa snažíme dať priestor novátorským inscenáciám a atraktívnym
divadelným postupom pre detských divákov a diváčky. K takým patrí aj vzdušná akrobacia s bábkami v prevedení pražského súboru Cirkus Mlejn. Po prvýkrát v histórii Bábkarskej Bystrice sa predstaví Cirkus Mlejn v celej svojej vzdušnoakrobatickej kráse. 
 
ENOLA je inšpirovaná  legendou o tisíc žeriavoch, príbehom tých, ktorí prežili atómový výbuch v Hirošime, a japonskými estetickými konceptmi. Avšak ENOLA je predovšetkým  o tom, čo vám počas sledovania príbehu napadne, a čo si sami zo vzdušnej akrobatickej hry odnesiete.

Vstupné: 4

NEDEĽA 2. OKTÓBER

9.00, BDNR, divadelná sála
LA BARACCA – TESTONI RAGAZZI 
Bologna (IT) 

R. Frabetti, B. Cappagli
Loďka a mesiac
45 min., od 12 mesiacov 

Hudba:  R. Tesi
Scéna:   B. Burgio
Kostýmy: T. Eick
Réžia:   B.Cappagli a V. Frabetti
Hrajú:   C. Zini

Divadelný súbor La Baracca v roku 1987 začal ako prvý tvoriť predstavenia pre batoľatá. Inicioval vznik profesionálnej  vzdelávacej umeleckej organizácie Small size  (v roku 2005), ktorá sa programovo zameriava na tvorbu pre deti vo veku
0 – 3 roky. Priekopníci v oblasti umenia pre najmenších sa na festivale prezentujú po prvýkrát. 
 
Na Bábkarskej Bystrici Tour 2016 predstaví divadelný súbor príbeh o loďke, ktorá má veľký sen. Loďka chce opustiť more a plaviť sa po mesiaci. Lietať však nevie a mesiac je veľmi ďaleko. Magický príbeh o plnení snov a tajných želaní k nám pripláva z talianskej Bologne, hlavného mesta divadla pre batoľatá.

Vstupné: 3
V slovenčine.


11.15, TOUR, Kultúrny dom Ladomerská Vieska *
 DIVADLO PIKI 
Pezinok (SK)

I. Procházková, K. Aulitisová
Babička z vajíčka 
50 min., od 4 rokov
 
Hudba: P. Vaňouček
Scéna, bábky, kostýmy: M.  Plachá
Réžia, hrajú: K. Aulitisová, Ľ.  Piktor
 
Divadlo PIKI patrí k divadelným súborom, ktoré sa na festivale predstavili už mnohokrát. Do Banskej Bystrice pricestujú so svojou Podozrivo Ideálnou Kočovnou Iniciatívou a zahrajú bábkový príbeh plný klauniády, grotesky, pantomímy, ale hlavne výtvarne bohatú, premyslenú a prekvapivú príhodu o zázraku! 
 
Načo je mamička princezná a otecko na hranie, keď nemajú  na nič čas? Predstavenie o tom, ako z malého vajíčka vykukol veľký zázrak, vďaka ktorému sa všetko zmenilo. Dokonca aj rodičia! 
 
*Plánovaný odvoz hostí a hostiek festivalu, autobus bude pristavený pred BDNR o 10.00 hod.

Vstupné: 1,50


15.00, BDNR, divadelná sála
THEATER COUTURIER & IKKOLA
Berlín (DE)

 
W. Erlbruch 
Kačka, smrť a tulipán
55 min., od 6 rokov
 
Hudba: M. E. Drelon
Bábky:  S. Köhler
Kostýmy: G. Keuneke
Réžia: J. Lehmann
Hrajú: M. Couturier, H. Ikkola
 
Vysoko oceňovanú  a mnohými cenami vyznamenanú nemeckú inscenáciu predstaví súbor Couturier & Ikkola. Na festivale ich máme možnosť privítať po prvýkrát. Príbeh pre deti od 6 rokov do 99 rokov je  inšpirovaný knihou pre deti Smrť, kačka a tulipán z pera renomovaného autora Wolfa Erlbrucha. 
 
Kačka  žije pokojný a mierumilovný život na svojom jazere. Jej bezstarostné putovanie svetom preruší zvláštne stretnutie. Na jazere sa objaví neočakávaný hosť – Smrť. Čaká na vás  citlivý, emotívny a humorný príbeh o tom, ako sa kačka dokázala skamarátiť so Smrťou.
 

Vstupné: 4
Simultánny preklad do slovenčiny.


17.00, Štátna opera 
TEATR LALEK BANIALUKA
Bielsko-Biała (PL)

 
R. Kipling, R Jędrzejewska-Wróbel
Kniha džunglí 
60 min., od 6 rokov
 
Scéna: J. Skuratova
Hudba: W. Błażejczyk
Réžia: E. Piotrowska
Hrajú: M. Bulska, M. Byrska, M.Obidowska, D. Włoszek, W. Aniszewski, K. Ignatowski,
W. Pohl, Z. Ptaszkowski
 
Teatr lalek Banialuka patrí k pravidelným účastníkom nášho festivalu. Na tento ročník prichádzajú s inscenáciou, ktorá v Poľsku  získala viacero odborných divadelných cien. V diele inšpirovanom Kiplingovým bestsellerom Kniha džunglí využívajú rôzne formy bábkového divadla a originálne masky. Predstavenie má rodinný charakter.
 
Poslušná Alica je dcéra vzorných a múdrych rodičov. Poľská interpretácia Knihy džunglí je o prekonávaní strachu a víťazstve nad vlastnými neistotami. O tom, ako sa jednej malej Alici podarilo spriateliť so svetom zvierat, pochopiť ich spravodlivé pravidlá a nájsť odvahu a dôveru v samú seba.

Vstupné: 3
Slovenské titulky.21.00, BDNR, divadelná sála
BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ 
Banská Bystrica (SK)

 
M. Ende
Tieňové divadlo pani Ofélie
80 min., od 6 rokov
 
Dramatizácia: E. Hoffmanová 
Výprava: I. Macková 
Hudba: R. Mankovecký
Réžia: M.  Pecko
Hrajú: P. Butkovský, M. Mackurová, M. Šamajová, A. Zemaníková

Inscenácia Tieňové divadlo pani Ofélie  je venovaná 55. výročiu založenia profesionálneho bábkového divadla v Banskej Bystrici. Príbeh
známeho autora pre deti a mládež Michaela Endeho bol inšpiratívnym zdrojom pre banskobystrických tvorcov a tvorkyne na  vytvorenie
magickej, tajomnej a poučnej inscenácie pre deti a ich dospelých. 
 
Pred nami ožíva život staručkej šepkárky Ofélie, ktorá dlhé roky pracovala v divadle. Jedného dňa k nej nečakane začnú prichádzať tiene. Priateľstvo Ofélie a tieňov je na počiatku tejto zvláštnej rozprávky o prekonaní samoty, staroby a smútku. Je oslavou divadla, fantázie a nesmrteľnej hry snov.

Vstupné: 3,5

Top