PREČO TOUR

Jubilejný 20. ročník festivalu Bábkarská Bystrica sme sa rozhodli venovať lokalitám v regióne Banskobystrického kraja. Počas svojej 40-ročnej tradície sa festival konal vždy iba na území mesta Banská Bystrica. Po dlhoročných skúsenostiach s organizáciou festivalu sme si uvedomili, aké dôležité je sprístupniť bábkové umenie, jedinečné kultúrne zážitky a atmosféru festivalu obyvateľom a obyvateľkám miest v regiónoch, ktoré sú na okraji záujmu spoločenského života. Teda tam, kde rodičia temer nikdy nevezmú svoje deti do bábkového divadla a ani oni sami sa do divadla nevyberú. Deti, vezmite svojich rodičov do divadla! je známy slogan, ktorý visel na našom bábkovom divadle. Chceme ho parafrázovať: Festival, vezmi svojich umelcov a umelkyne k deťom v našich obciach! Naším cieľom je každý deň festivalu odohrať jedno predstavenie v lokalitách okrajových, v dedinkách regiónu, kde ľudia nemajú možnosť prísť do divadla alebo málokedy sa stretnú s inou ako jarmočnou kultúrou a folklórom. Svet sa nekončí tam, kde sa končí náš plot. Chceme nášmu regiónu ukázať kúsok iného sveta, kúsok bábkového divadelného sveta! A festivalovým hostkám a hosťom dávame šancu spoznať časť nášho regiónu a nie iba mestskú atmosféru Banskej Bystrice.

 DO KTORÝCH MIEST A OBCÍ FESTIVAL ZAVÍTA?

Ostrý Grúň je obec v okrese  Žarnovica, ktorú 21. 1. 1945 prepadli a vypálili nemeckí vojaci. Tento útok sa nazýva aj Krvavá Nedeľa, zahynulo pri ňom 184 ľudí (obyvatelia obcí Ostrý Grúň a Kľak).

Divín je väčšia obec  v okrese Lučenec. V dnešnej dobe žije v Divíne okolo 2000 obyvateľov.

Ladomerská Vieska, obec s približne 900 obyvateľmi, spadá pod okres Žiar nad Hronom

Braväcovo sa rozprestiera východne od  okresného mesta Brezno.  V obci žije okolo 700 obyvateľov.

Hriňová je mesto s približne 7 200 obyvateľmi. Patrí do okresu Detva

Modrý Kameň je druhé najmenšie mesto na Slovensku, patrí do  okresu Veľký Krtíš a býva v ňom cca 1 600 obyvateľov. Najväčšou pýchou mesta je hrad Modrý Kameň, o ktorom máme prvé písomné zmienky z 13. storočia. Od roku  1991 je hrad sídlom Múzea bábkarských kultúr a hračiek a hrdí sa zaujímavými exponátmi a expozíciami.

NA VŠETKY PREDSTAVENIA TOUR BUDÚ INDIVIDUÁLNI POZOROVATELIA A POZOROVATEĽKY A FESTIVALOVÍ HOSTIA A HOSTKY ODVEZENÍ/É AUTOBUSOM, KTORý BUDE PRISTAVENÝ PRED BUDOVOU BDNR

Top